Vegmania.cz | Bulgur.cz | Tempeh.cz | Seitan.cz | Rostlinna-mleka.cz

Kokosové mléko

Kokosové mléko je snadno sehnatelné v běžných obchodech, balené do plechovek. Co když ale chcete připravit třeba kari omáčku a zjistíte, že jej doma nemáte a obchody jsou zavřené? Pokud máte doma strouhaný kokos, můžete si připravit mléko z něj. Zalijete jej horkou (ale ne vařicí vodou), necháte chvíli stát a rozmixujete. Poté jej přecedíte přes plátno.

Sezamové mléko

V mlýnku pomeleme šálek sezamových semínek, které zalijeme třemi šálky vody studené vody. Ideální je nechat semínka 2-3 hodiny ustát a nabobtnat, ale můžeme směs použít rovnou. Důkladně ji rozmixujeme na tekutinu bílé barvy a přecedíme přes sítko. Podle chuti „mléko“ dochutíme.

Konopné mléko

Menší hrnek konopných semínek zalijeme ve vetší nádobě vodou a necháme přes noc nabobtnat. Poté vodu vylejeme a přidáme čerstvou v poměru 1:2 (semínka/voda) a rozmixujeme na jemné mléko. To ještě přecedíme přes sítko a podle chuti dosladíme – třeba javorovým sirupem.

Rýžové mléko II. (nevařené)

100 gramů natural rýže propláchněte, zalijte litrem čerstvé studené vody a nechte 2 až 3 hodiny luhovat při pokojové teplotě. Poté pečlivě rozmixujte a  přeceďte přes sítko nebo plátno a dochutťe dle libosti.

Makové mléko

Namletý mák zalijeme přiměřeným množstvím vody (zhruba 150 gramů na litr vody) a necháme 2 až 3 hodiny luhovat při pokojové teplotě, občas promícháme sedlinu na dně. Směs pečlivě roxmixujte a přeceďte přes sítko nebo plátno.

Makové mléko je, podobně jako mandlové, výrazně zásadité a mák má vysoký obsah vápníku (1460 mg ve 100 gramech) a kvalitního tuku. Potřebujeme-li tělu pomoci s překyselením, pak při dochucování vynechejte cukr.

Rýžové mléko

100 gramů rýže propláchněte a klasickým způsobem uvařte do měkka. Vodu slejte, rýži doplňte litrem čerstvé studené vody a pečlivě roxmixujte. Přeceďte přes sítko nebo plátno a dochutťe dle libosti. Zbytek rýže můžete využít na kaši či přípravu pomazánky.

Mandlové mléko

150 gramů oloupaných mandlí nasekáme nebo nahrubo rozmixujeme. Zalijeme litrem studené vody a necháme dvě až tři hodiny vyluhovat, občas promícháme sedlinu. Poté pečlivě rozmixujeme a přecedíme. Dochutíme dle libosti.

Mandlové mléko je díky zásaditosti výborným nápojem na překyselený organismus. V tomto případě už jej však nesladíme. K přednostem tohoto nápoje patří vysoký obsah vápníku, draslíku, fosforu a hořčíku.